Strona główna » Blog » Czy znasz te klasyczne gry retro?

Czy znasz te klasyczne gry retro?

przez GrandGamer.pl

Współczesny rynek gier to samonapędzająca się, wielka machina. Nic więc dziwnego, że gracze stają przed ogromnym wyborem propozycji interesujących tytułów z najróżniejszych gatunków. Niemniej jednak siła nostalgii jest tak duża, nie tylko w tej branży zresztą, że często wracamy do uboższych pod względem technologicznym czasów.

Klasyczne gry retro nie mogą równać się z dzisiejszymi pod wieloma względami, a jednak za sprawą sentymentu i wspomnień wciąż mamy je w pamięci. Większość z nich dostępna jest za darmo na wielu dedykowanych stronach internetowych. A czy wy macie jakieś swoje ulubione gry z czasów młodości?

Włoska robota

Nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że prawdziwym symbolem ery wczesnych konsol jest postać Super Mario. Wielu zapewne zgodzi się, że nic nie oddaje atmosfery dawnych lat jak właśnie przygody włoskiego hydraulika. Niezapomniana, choć prosta grafika, kultowy wręcz muzyczny motyw przewodni, który rozpozna chyba każdy.

Niezwykła popularność gry przełożyła się na liczne odniesienia w popkulturze oraz obecność bohatera w innych projektach. Przede wszystkim wiele było także samych odsłon serii z udziałem Mario oraz kontynuacji w ramach różnych gatunków gier. Warto wspomnieć, chociażby o Super Mario World, Mario Kart, Doktor Mario czy Donkey Kong.

Naddźwiękowy sukces

Kolejną postacią, która na stałe zapisała się w historii gier a także zadomowiła się w szeroko pojętej popkulturze jest Sonic the Hedgehog. O jego nieustającej popularności świadczyć mogą chociażby całkiem niedawne duże produkcje filmowe z udziałem Jima Carreya.

Niebieski jeż o imieniu Sonic nie znika zresztą w dalszym ciągu ze świata gier. Ostatnią produkcją z serii jest Sonic Frontiers z 2022 roku. Bohater trafia na wyspę Starfall po tym jak zostaje rozdzielony z przyjaciółmi po wpadnięciu do tunelu czasoprzestrzennego.

Wideo poker

Ten rodzaj popularnej karcianki nie jest przesadnie skomplikowany, choć oczywiście należy znać podstawy gry. Wideo poker bazuje na klasycznej wersji z pięcioma kartami i jednorazową wymianą. Niemal każde znane kasyno online ma w swojej ofercie znacznie bardziej rozbudowane rodzaje rozgrywki, ale nikt nawet nie myśli o rezygnacji z tej klasycznej rozrywki. W stacjonarnych kasynach można spotkać ją w wersji na maszyny wrzutowe, czyli popularne automaty.

Różne odsłony strzelanek

Dla wielu użytkowników takich sprzętów, jak chociażby pamiętny Pegasus, jedną z najlepszych informacji było pojawienie się w zestawie pistoletu. Na wspomnianej platformie mogliśmy pograć na przykład w Duck Hunt. Jak sama nazwa wskazuje, należało strzelać do kaczek.

Wylatywały one po dwie jednocześnie, a naszym zadaniem było celnie trafić zanim uciekły poza ekran. Sprawa niby prosta, ale gdy zaliczało się dwa pudła z trawy wyłaniał się pies myśliwski, który dosadnie komentował nasze niepowodzenia szyderczym śmiechem. Zdecydowanie mogło to być mocno deprymujące.

Z drugiej strony, niejako dla odmiany, warto wspomnieć o firmowej strzelance tamtych czasów, czyli o Doomie. Pierwsza odsłona wydana w 1993 roku właśnie pod takim tytułem uznawana jest za pioniera gier typu FPS. Wcielamy się tutaj w bezimiennego żołnierza marines, który musi przedrzeć się przez hordy piekielnych demonów i innych tego typu kreatur. Cel prosty i zapewniający krwawe efekty.

Gra nazywana jest jedną z najbardziej wpływowych gier w historii. Do roku 1999 sprzedało się około 3,5 miliona kopii. Choć gatunek FPS rozwijał się także wcześniej, Doom zasłynął nowymi rozwiązaniami w postaci dystrybucji online, grafiki 3D oraz umożliwieniu rozgrywki multiplayer. Liczne produkcje inspirujące się Doomem nazywane były niekiedy jego klonami.

5/5 - (1 głosów)

Zostaw komentarz